Fahrradtour Tymień koszaliński

Höhenprofil (0 m bis 84 m)

Höhendifferenz

84 m

Gesamtanstieg

518 m

Gesamtabstieg

592 m

GPSies-Index 8,18 ClimbByBike-Index 74,91 Fiets-Index 0,01


Über diese Strecke

Qualität der Strecke
Länge
74,59 km
Geo-Koordinaten
228
Angezeigt
241 mal
Herunter geladen
24 mal

Bewertungen

Landschaft
(0)
Anspruch / Kondition
(0)
Technik
(0)
Spaßfaktor
(0)
Strecken-Beschreibung
(0)
Einweg-Strecke

74,59 km

Aktivität, geeignet für


Download als

Entfernung mit Geländesteigung
Strecke melden
Keine Reduzierung, alle Punkte werden ausgeliefert (Anzahl der Punkte: 228)
  • oder

 

Strecke glätten
Beschreibung der Strecke

Trasa : Mostowo - Rosnowo - Niedalino - Strzekęcino - Bardzlino (most na Radwi) - Białogórzyno - Nosowo - Parsowo - Świemino - Warnino - Wierzchomino - Dobrzyca - Borkowice - Śmiechów - Pleśna- Gąski

Szlak przebiega przez teren gmin Manowo, Świeszyno, Powiat Białogardzki, Biesiekierz, Będzino, Mielno. Trasa przebiega obok kilku pałaców - są to m.in. Bursztynowy Pałac i Biały Pałac w Strzekęcinie oraz zabytkowych elektrowni wodnych w Niedalinie i Rosnowie. Atrakcją na szlaku jest także latarnia morska w Gąskach.


Szlak zaczyna się w Mostowie, na południowym brzegu jeziora Rosnowskiego, w tym miejscu krzyżuje się ze szlakiem Gotów. Następnie podążamy leśnymi drogami, południową stroną jeziora Rosnowskiego. Do Rosnowa wjeżdża się mijając po lewej stronie leśniczówkę, a po prawej ośrodek wypoczynkowy. Atrakcją wsi jest elektrownia wodna, zespół hydrotechniczny na rzece Radew zbudowany w latach 1910-1924. Po przebyciu torów kolejki wąskotorowej (linia nieczynna) wyjeżdża się na szosę do Zegrza Pomorskiego. Tutaj należy skręcić w prawo, a po przejechaniu około 150-200 m skręcić w lewo. Początkowo droga ułożona jest z płyt betonowych, a następnie przechodzi w drogę polną.

Szlak wiedzie wzdłuż kanału Rosnowskiego, po jego lewej stronie. Następnie mijamy jezioro Hajka, o powierzchni 100 hektarów, uznane za strefę ciszy. Droga prowadzi brzegiem jeziora. Dalej szlak prowadzi do Niedalina, gdzie warto zobaczyć zabytkowy młyn z XIX wieku, a 1 km na wschód od wsi znajduje się elektrownia wodna wzniesiona w latach 1909-1922 przy zaporze na Radwi.

Następnie podążamy główną szosą Koszalin- Tychowo, w kierunku Koszalina, docieramy do Strzekęcina - Miejscowości leżącej w gminie Świeszyno. Znajdują się tam dwa imponujące wielkością i secesyjną architekturą pałace. Bursztynowy Pałac wzniesiony w latach 1899-1901, w którego wnętrzu znajdują się liczne rzeźby i średniowieczne militaria składające się na wystrój sal i korytarzy oraz neoklasycystyczny dwór, zwany Białym Pałacem z 1935 r. Obok pałaców znajduje się zabytkowy park o powierzchni około 10 ha, o założeniach krajobrazowych w stylu angielskim. Szlak prowadzi pod frontem Białego Pałacu i dalej zniszczoną asfaltową drogą do drogi w kierunku Dunowa. Należy skręcić w prawo, a po przejechaniu około 500 m w lewo na drogę wyłożoną betonowymi płytami do Golicy. Na szosie należy skręcić w lewo i przejechać przez wieś Bardzlino, w której zachował się stary drogowskaz (kamienny obelisk), z zatartymi niemieckimi nazwami miejscowości (most na Radwi).

Dalej trasa przebiega przez Białogórzyno, gdzie warto zatrzymać się przy kościele szachulcowym z XIX wieku. Po skręcie w prawo, znaki szlaku wiodą szosą w kierunku przejazdu kolejowego w Nosówku i dalej do Nosowa. Po lewej stronie neorenesansowy pałac barona Von Sprengera z połowy XIX wieku, należy do najpiękniejszych w rejonie Koszalina. Wokół pałacu znajduje się park zabytkowy w stylu angielskim założony w XVIII w. o powierzchni około 22 ha. Po minięciu mostu na Radwi należy skręcić w lewo, aby dojechać do drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk. Po przejechaniu przez tą ruchliwą szosę należy udać się zadrzewioną drogą obok zajazdu Hubertus. Przy pierwszym skrzyżowaniu znaki szlaku prowadzą w lewo do miejscowości Parsowo.


W miejscowości barokowy pałac z parkiem z XVIII w. - obecnie pełni funkcję domu spokojnej starości. Znaki szlaku prowadzą asfaltem wzdłuż murów pałacu do skrzyżowania, na którym należy skręcić w prawo. Trasa łukiem prowadzi przez las i pola do wsi Świemino. We wsi na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo i jadąc cały czas prosto szosą dojechać do miejscowości Warnino. W centrum wsi szlak skręca w prawo, a tuż za wsią w lewo. Wzdłuż pól znaki szlaku wiodą do skraju lasu. Leśna część drogi prowadzi przez rezerwat florystyczny Wierzchomińskie Bagno. Rezerwat stanowi jedno z największych siedlisk wiciokrzewu pomorskiego w Polsce. Występują tu dodatkowo takie rośliny jak: żurawina zwyczajna, bażyna czarnojagodowa, rosiczka okrągłolistna.

Następnie podążamy do miejscowości Wierzchomino, we wsi znajduje się zabytkowy kościółek z XVIII w. Przy wjeździe na szosę Dobrzyca - Popowo zaczyna się zielony rowerowy szlak łącznikowy do Koszalina. Znaki szlaku prowadzą w kierunku Dobrzycy, miejscowości chętnie odwiedzanej przez miłośników przyrody. Znajdują się tam ogrody tematyczne “Hortulus”. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono liczne ogrody w różnym stylu i o różnej tematyce: ogród japoński, ogród francuski, ogród kamienny, ogród skalny i ogród zmysłów w stylu angielskim. Następnie znaki szlaku prowadzą przez przejazd kolejowy obok stacji Miłogoszcz do wsi Borkowice. Atrakcją wsi jest murowany dwór oraz karczma (dziś pełnią funkcję domów mieszkalnych).

Dalej należy jechać szosą w kierunku Śmiechowa, wsi położonej przy drodze Borkowice-Kładno. Możemy tu zapoznać się z najstarszym romańsko-gotyckim kościołem parafialnym Matki Bożej Królowej Polski. W Śmiechowie szlak skręca w kierunku Gąsek. Koniec szlaku znajduje się przy przystanku PKS, około 100m od latarni morskiej w Gąskach. Latarnia morska pochodzi z końca 19 w. całkowita jej wysokość to 51,2 m. Warto wspiąć się po krętych schodkach na galeryjkę widokową, aby obejrzeć panoramę obejmującą pas wybrzeża od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno.


Uwaga!  Miejscami zatarte znaki szlaku.

Mehr Eigenschaften
eben  GPS erfasst  fest  Querfeldein  Pfad / Fußweg  Fahrweg / Wirtschaftsweg  Fahrradweg / Fahrradstraße  Straße 

Es sind noch keine Kommentare vorhanden.

Melde dich an, um einen neuen Kommentar zu schreiben

Koordinaten des Startpunktes

N 54°04.385' E 16°23.779'
N 54°4'23.118" E 16°23'46.759"
N +54.0730884 E +16.3963222

Koordinaten des Endpunktes

N 54°14.575' E 15°52.405'
N 54°14'34.524" E 15°52'24.312"
N +54.2429236 E +15.8734202

Weitere Infos unter: Link zu uns

Falls du von deiner Webseite auf diese Strecke verlinken oder als iFrame einbetten möchtest, dann kopiere einfach folgenden Codeschnippsel und binde ihn an einer beliebigen Stelle in deinem Quellcode ein:

kopieren
kopieren
kopieren
  • QR Code - Track To Go
    QR Code
  • QR-Codes sind zweidimensionale Barcodes, die jedes Gerät interpretieren kann, auf dem eine QR-Code-Software installiert ist. Lade dir die URL dieser Strecke einfach auf dein Smartphone herunter (erfordert QR Code Software auf deinem Smartphone).